Що таке біосинтез ейкозаноїдів?

Біосинтез ейкозаноїдів зазвичай ініціюється активацією фосфоліпази А2 (PLA2) з мембранних фосфоліпідів у клітинах ссавців [5] (рис. 1). Існує чотири сімейства ейкозаноїдів: простагландини (PG), простацикліни (PGI), тромбоксани (TX) і лейкотрієни (LT) [3].

Цей шлях ініціюється ферментом фосфоліпазою A2 (PLA2), який відщеплює AA від фосфоліпідної мембрани. Потім вільна АК перетворюється на простагландин G2 (PGG2) через низку ферментативних реакцій.

Ейкозаноїди – це сигнальні молекули ліпідів, синтезовані з арахідонові кислоти (АК), ейкозапентаєнова або дигомо-γ-ліноленова кислоти. Вони проявляють свою дію переважно локально через взаємодію з рецепторами на поверхні клітини або ядерної мембрани.

Ейкозаноїди — місцеві гормони, які отримують з арахідонової кислоти. Вони мають безліч функцій, в тому числі викликаючи набряк і запалення в місцях травми, викликаючи пологи, згортання крові та викликаючи напади астми.

Вироблення простагландинів Простагландини — це синтезується з арахідонової кислоти під дією ферменту циклооксигенази. Простагландини, особливо серії Е, мають біологічні властивості, які можуть підвищувати мікросудинну проникність з подальшим набряком, розширенням судин і індукцією болю.

Першим етапом біосинтезу пурину є реакція конденсації, яку виконує глутамін-PRPP амідотрансфераза. Цей фермент переносить аміногрупу від глутаміну до PRPP, утворюючи 5-фосфорибозиламін. Наступний крок вимагає активації гліцину шляхом додавання фосфатної групи з АТФ.

Оцініть статтю