У чому подібність між індуцибельними та репресивними оперонами?

Деякі оперони є індуцибельними, тобто їх можна ввімкнути присутністю конкретної малої молекули. Інші можна придушувати, тобто вони ввімкнені за замовчуванням, але можуть бути вимкнуті маленькою молекулою.

У цьому індуцибельні та репресивні системи прокаріотів подібні обидва вони включають регуляцію експресії генів через зв'язування регуляторних молекул. В обох системах регуляторні молекули функціонують шляхом зв’язування зі специфічними ділянками на ДНК, або оператором, або промотором, для контролю транскрипції.

І оперон trp, і оперон lac є прикладами негативного контролю генів оскільки активні репресори негативно впливають на транскрипцію. Генна регуляція також може бути здійснена позитивним контролем. Це відбувається, коли регуляторний білок безпосередньо взаємодіє з геном, щоб увімкнути транскрипцію.

Гени в індуцибельних оперонах вимикаються, доки конкретний метаболіт не деактивує репресор. Гени в репресованих оперонах підтримуються включеними, доки певний метаболіт не активує репресор. Виробництво ферментів ініціюється поживними речовинами, які використовуються в процесі.

Якщо регуляторний білок є активатором, можна сказати, що це позитивна регуляція; якщо білок є репресором, регуляція є негативною. Ми можемо відрізнити індуцибельні оперони з негативною та позитивною регуляцією та репресивні оперони з позитивною та негативною регуляцією.

Оцініть статтю