Яка різниця між n-глікозилюванням та O-глікозилюванням?

N-зчеплене глікозилювання вимагає участі спеціального ліпіду, який називається доліхолфосфатом. О-зв'язані глікани, приєднані до гідроксильного кисню бічних ланцюгів серину, треоніну, тирозину, гідроксилізину або гідроксипроліну, або до кисню на ліпідах, таких як керамід.

Існує два типи глікозилювання білка, обидва з яких потребують імпорту цільового поліпептиду в ER. N-зчеплене глікозилювання фактично починається в ендоплазматичному ретикулумі, але O-зчеплене глікозилювання не відбувається, поки поліпептид не транспортується в апарат Гольджі.

О-зв'язане глікозилювання – це приєднання моносахаридів до гідроксильних груп залишків серину або треоніна новостворених білків. N-зв'язане глікозилювання – це приєднання вуглеводів безпосередньо до залишків аспарагіну поліпептидів.

Глікозилювання є дуже поширеною посттрансляційною модифікацією, яка відбувається під дією ряду ферментів глікозилтрансфераз. Білки можуть бути глікозильовані в кількох місцях за допомогою гліканів, і найпоширенішими формами глікозилювання є N-зчеплене та О-зчеплене глікозилювання.

Через складність гліканових структур кількісне визначення та ідентифікацію виконують після вивільнення гліканів з білка. N-зв'язані глікани вивільняються шляхом ферментативної обробки, тоді як O-зв'язані глікани необхідно вивільняти хімічними методами, оскільки для цього не існує ферменту.

При N-зв'язаному глікозилюванні білок може демонструвати кілька гліканових зв'язків, починаючи від одного до багатьох. Навпаки, О-пов’язане глікозилювання зазвичай включає лише один залишок цукру, доданий до залишку серину або треоніну.

Оцініть статтю